Czy należy wnieść podanie o wznowienie postępowania do organu administracji publicznej, który wydał w sprawie decyzję w pierwszej instancji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klientka w maju 2019 r. przeprowadziła się do naszej gminy. W maju złożyła wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego. Do dokumentów dołączyła decyzję z kwietnia 2019 r. o uchyleniu jej w całości decyzji przyznającej jej zasiłek rodzinny w poprzedniej gminie. Klientce przyznano zasiłek rodzinny od maja 2019 r. do końca okresu zasiłkowego. W czerwcu złożyła wniosek o przyznanie dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji za okresy 2018/2019, 2017/2018 oraz 2016/2017. Do wniosku dołączyła wyrok sądu uznający niepełnosprawność dziecka wraz ze wskazaniami oraz poprzednie zaskarżone decyzje z powiatowego i wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Po analizie wstępnej dokumentów zamierzamy przyznać jej dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji za okres od maja 2019 r., tj za okres, za który nasz ośrodek przyznał jej zasiłek rodzinny, a wnioski dotyczące poprzednich okresów postanowieniem (art. 65 k.p.a.) przekazać do poprzedniej gminy tej, która wydawała decyzję w poprzednich okresach zgodnie z właściwością w celu ewentualnego wznowienia postępowania na podstawie art. 145 par. 1 pkt 5.

1. Czy taki tok postępowania jest poprawny?

Klientka złożyła równocześnie wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

2. Czy w tym przypadku, należy jej przyznać świadczenie od miesiąca, w którym złożyła wniosek o ustalenie niepełnosprawności, tj. od 2017 r. i czy jesteśmy organem właściwym, jeśli klientka zamieszkuje na naszym terenie od maja 2019 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX