Czy należy wezwać wnioskodawcę do poprawienia wniosku o refundację podatku VAT za dostarczane paliwa gazowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 lutego 2023 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2023 r.

PYTANIE

W dniu 26 stycznia br. wpłynął do tutejszego organu wniosek o refundację podatku VAT za dostarczane paliwa gazowe w 2023 r.

Wniosek został złożony elektronicznie, zawiera jednak błędy, ponieważ wnioskodawca wskazał we wniosku, iż rok kalendarzowy, którego dotyczą dochody to rok 2022 zamiast 2021. Ponadto nie wskazał miesiąca, za który ma nastąpić refundacja, a jedynymi załącznikami do wniosku są zdjęcia faktur VAT za okres od września do grudnia 2022 r. oraz potwierdzenia ich opłaty.

Z faktur tych wynika, że nabywcą jest wnioskodawca, sprzedawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, brak danych dostawcy, natomiast sprzedawany produkt to gaz propan, podany jest numer licznika i zużycie gazu w m3.

Nie dołączono umowy o dostarczanie gazu, natomiast nadmieniam, że na terenie naszej gminy gaz nie jest dostarczany za pomocą sieci gazowej, żadne gospodarstwo domowe nie zostało podłączone do sieci gazu ziemnego.

Z deklaracji CEEB złożonej w dniu 29.11.2022 r. wynika, iż pod adresem zamieszkania wnioskodawcy został zainstalowany kocioł gazowy, jednak w związku z brakiem możliwości podłączenia do sieci gazowej uznać należy, że gaz jest dostarczany przez spółkę do przydomowego zbiornika.

Czy należy wezwać wnioskodawcę do poprawienia wniosku o refundację podatku VAT za dostarczane paliwa gazowe i dołączenia dokumentów, a jeśli tak, to jakich?

Czy też odmówić wszczęcia postępowania z uwagi na brak możliwości ubiegania się przez stronę o refundację?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX