Czy należy uzyskać zgłoszenie instalacji/pozwolenie na emisję przed oddaniem instalacji do eksploatacji mimo, że emisja nie jest znana, a dopiero później wykonać zgłoszenie do WIOŚ i po uruchomieniu zrobić raport początkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wybudował przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko po pierwotnym uzyskaniu decyzji środowiskowej (z zastosowaniem nowatorskiej technologii dostarczanej z zagranicy). W decyzji zawarty jest obowiązek wykonania analizy porealizacyjnej m.in. w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Na etapie planowania dostawca technologii nie określił się do końca na temat emisji zanieczyszczeń. Zgodnie z informacjami na końcowym etapie montażu nie jest wykluczona emisja pyłu w niewielkich ilościach, które nie są znane.

Jakie kroki powinien wykonać Inwestor?

Czy powinien zgłosić WIOŚ oddanie instalacji do eksploatacji, następnie wykonać pomiary emisji do raportu początkowego, a w przypadku wykazania emisji pyłów wystąpić o zgłoszenie lub pozwolenie na emisję gazów lub pyłów dla instalacji?

Czy może, tak jak jest w prawie, w pierwszej kolejności powinno się uzyskać zgłoszenie instalacji lub pozwolenie na emisję przed oddaniem instalacji do eksploatacji, mimo tego, że emisja przed uruchomieniem nie jest znana, a instalacja jest tak specyficzna, że żadne źródła literaturowe jej nie określają, a dopiero w kolejnych krokach wykonać zgłoszenie do WIOŚ i po uruchomieniu zrobić raport początkowy?

Czy ze względu na to, iż na etapie projektowania instalacji nie było jednoznacznie określonej i znanej wielkości emisji urzędy mogą nakazać zmianę decyzji środowiskowej w przypadku wykazania emisji z przeprowadzonych pomiarów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX