Nowość Czy należy uznać, że zostanie przerwana ciągłość zezwolenia i będzie wymagane przedłożenie DŚU do nowego wniosku, czy też DŚU nie będzie wymagana z uwagi na taki sam zakres jak w obowiązującym zezwoleniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wiloch Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma 24 lipca 2014 r. uzyskała zezwolenie na zbieranie odpadów (m.in. złomu) na 10 lat - do 24 lipca 2024 r. (wówczas decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie była wymagana). Aktualnie spółka wystąpiła do starosty z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia na zbieranie odpadów. Jest to drugie nieulegające zmianie zezwolenie (takie same kody odpadów, ilości, sposób i miejsce magazynowania itd.). Obowiązujące zezwolenie traci ważność 24 lipca 2024 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia 7 czerwca 2024 r., zatem nie ma zastosowania art. 226a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o., który brzmi: " W okresie do dnia 31 grudnia 2025 r. zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów nie wygasa ze względu na upływ czasu, na jaki zostało wydane, jeżeli posiadacz odpadów w terminie nie później niż trzy miesiące przed upływem tego czasu złoży wniosek o wydanie nowego zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów".

Zakładając sytuację, że starosta do 24 lipca 2024 r. nie zdąży wydać nowego zezwolenia na zbieranie odpadów (z uwagi na konieczność uzupełnienia wniosku i procedurę-kontrolę WIOŚ, Komendanta PSP oraz opinię Wójta), należy uznać, że zostanie przerwana ciągłość zezwolenia i będzie wymagane przedłożenie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do nowego wniosku, czy też ww. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie będzie wymagana z uwagi na taki sam zakres jak w obowiązującym zezwoleniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX