Czy należy uznać, że podanie maksymalnych parametrów mających znaczenie ze względu na oddziaływanie na środowisko jest prawidłowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 26 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor chce uzyskać decyzję środowiskową na budowę osiedla mieszkaniowego o powierzchni zabudowy powyżej 4 ha. W karcie informacyjnej przedsięwzięcia określił maksymalne wnioskowane parametry w zakresie ilości budynków, ilości kondygnacji, powierzchni zabudowy, ilości miejsc parkingowych itp. W przypadku powierzchni biologicznie czynnej określono w karcie minimalną powierzchnię. Organ wzywa o podanie parametrów w przedziale +-10%.

Czy podawanie parametrów w takim przedziale, o jaki wzywa organ jest uzasadnione pod względem prawnym lub merytorycznym?

Czy też należy uznać, że podanie maksymalnych parametrów mających znaczenie ze względu na oddziaływanie na środowisko jest prawidłowe?

Z drugiej strony, jeżeli organ określi w decyzji, że osiedle polega na budowie osiedla od 10 do 11 budynków mieszkalnych, to w jaki sposób taka decyzja środowiskowa będzie konsumowana w sytuacji, gdy przedsięwzięcie będzie realizowane etapami, a na poszczególne budynki będą osobne pozwolenia na budowę?

Jak postąpi organ wydający pozwolenie na budowę, gdy wpłynie wniosek na budowę pierwszego budynku, bez projektu budowlanego na pozostałe?

Czy bardziej prawidłowe byłoby określenie w decyzji środowiskowej, że osiedle będzie składało się z maksymalnie 10 budynków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX