Czy należy ustalić prawo do świadczenia pielęgnacyjnego za okres od złożenia wniosku do dnia śmierci osoby wymagającej opieki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2019 r.

PYTANIE

Strona złożyła w październiku 2019 r. wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad matką. Matka Strony orzeczeniem wydanym również w październiku 2019 r. została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, niepełnosprawność istnieje od sierpnia 2019 r., czyli powstała w wieku powyżej 25 roku życia. Przed wydaniem decyzji w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego osoba wymagająca opieki zmarła.

Czy ustalać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego za okres od złożenia wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności do dnia zgonu?

Czy pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2014 r. i licznych orzeczeń sądów administracyjnych - kierować się zapisem art. 17 ust. 1b ustawy i odmówić świadczenia pielęgnacyjnego (ponieważ niepełnosprawność powstała w wieku powyżej 25 roku życia)?

Taka jest praktyka organów administracji i tak wskazuje Ministerstwo w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej (wprost wskazano tam, iż wyrok Trybunału nie oznacza usunięcia kryterium daty powstania niepełnosprawności z ustawy). Nadto z posiadanej dokumentacji wynika, że Wnioskodawca przestała pracować w marcu 2019 r., a niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała w sierpniu 2019 r.

Czy sposób sprawowania opieki w okresie do dnia zgonu ustalić tylko na podstawie oświadczenia Strony, czy ewentualnie można przeprowadzić wywiad środowiskowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX