Czy należy ustalić opłatę prolongacyjną w związku z wydaniem decyzji o rozłożeniu na raty zaległości w opłacie produktowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 15 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot wystąpił do Marszałka z wnioskiem o rozłożenie na raty zaległej opłaty produktowej wraz z odsetkami na podstawie art. 19 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami oraz o opłacie produktowej w zw. z art. 67a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1450 ze zm.) – dalej o.p. i art. art. 67b § 1 pkt 2 o.p.

Czy wydając decyzję rozkładającą na raty w/w opłatę, organ powinien ustalić opłatę prolongacyjną?

W myśl art. 19 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1903 ze zm.) – dalej u.o.p.g.o., do opłat produktowych w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy działu III o.p., z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa. Zgodnie zaś z treścią art. 57 § 1 o.p., w decyzji wydanej na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 lub 2 o.p., dotyczącej podatków stanowiących dochód budżetu państwa, organ podatkowy ustala opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej. W tym miejscu wskazać należy, iż zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 u.o.p.g.o., wpływy z tytułu opłaty produktowej oraz dodatkowej opłaty produktowej, o której mowa w art. 17 ust. 2 u.o.p.g.o., powiększone o przychody z oprocentowania rachunków bankowych i pomniejszone o dochody urzędów marszałkowskich, o których mowa w ust. 3, urzędy marszałkowskie przekazują w terminie 30 dni po upływie każdego kwartału na rachunek bankowy Narodowego Funduszu. Zaś zgodnie z art. 27 ust. 3 u.o.p.g.o., wpływy z opłat produktowych w wysokości 2% stanowią dochody budżetu województwa samorządowego z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu opłat produktowych i obsługę administracyjną systemu opłat produktowych.

Czy biorąc pod uwagę powyższe, należy ustalić opłatę prolongacyjną w wyżej opisanej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX