Czy należy umorzyć postępowanie w przedmiocie cofnięcia decyzji czy umorzyć postępowanie, ponieważ docelowo pojazd jednak trafił do stacji demontażu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pismem z dnia 14 lutego 2023 r. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) poinformował tut. Urząd (Marszałka Województwa), że w trakcie kontroli podmiotu ustalono, że na jego terenie znajdował się pojazd ciężarowy, dla którego przedstawiono zaświadczenie o demontażu z dnia 29.12.2020 r. wystawione przez prowadzącego stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wg informacji pozyskanej przez WIOŚ z CEPIK – przedmiotowy pojazd został wyrejestrowany, co świadczy o tym, że w/w przedsiębiorca prowadzący stację demontażu wydał zaświadczenie o demontażu pojazdu, gdzie faktycznie do demontażu nie doszło. Powyższa informacja była przesłanką do wszczęcia postępowania w sprawie cofnięcia w/w prowadzącemu stację demontażu decyzji Marszałka Województwa zgodnie z art. 40 ust. 3 ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji - dalej u.r.p.w.e. W trakcie postępowania prowadzący stację demontażu złożył wyjaśnienia, że faktycznie wystawił zaświadczenie o demontażu i nie miał pojęcia, że podmiot który przywiózł pojazd do demontażu, faktycznie go nie zostawił na terenie stacji, tylko odjechał. W/w zdarzenie było przedmiotem postępowania na Policji, gdzie nie uznano winy prowadzącego stację demontażu. Ponadto prowadzący stację demontażu przedłożył oświadczenie, że posiadacz pojazdu w rezultacie dostarczył pojazd do stacji demontażu w dniu 07.10.2022 r.

Czy należy umorzyć postępowanie w przedmiocie cofnięcia decyzji czy umorzyć postępowanie, ponieważ docelowo pojazd jednak trafił do stacji demontażu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX