Czy należy umorzyć postępowania zarówno co odpłatności, jak i złożonego wniosku o zwolnienie z odpłatności za DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 24 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzimy postępowania w sprawie ustalenia odpłatności i zwolnienia z odpłatności syna za pobyt ojca w DPS.

Sprawa prowadzona jest od lutego 2023 r. i była czterokrotnie w SKO, nasze decyzje każdorazowo uchylane były ze względów proceduralnych. W lutym 2023 r. przeprowadzono z synem wywiad, na podstawie którego ustalono, iż jego dochód przekracza 300% i kwalifikuje się do ponoszenia odpłatności, w trakcie wywiadu syn złożył wniosek o zwolnienie z odpłatności.

Decyzją ustalono odpłatność (szliśmy jeszcze ścieżką, gdzie myśleliśmy, że najpierw musimy w drodze decyzji ustalić odpłatność, a dopiero później z niej zwolnić, obecnie wiemy, że zgodnie z aktualnym orzecznictwem można zrobić to w jednej decyzji), niestety nieskutecznie zawiadomiliśmy stronę o wszczęciu postępowania dot. odpłatności, syn się odwołał, SKO uchyliło decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W maju 2023 r. wszczęliśmy postępowanie (zgodnie z zaleceniami SKO), pomimo pisemnych wezwań syn unikał wywiadu, więc potraktowaliśmy to jako odmowę przeprowadzenia. Wydaliśmy decyzję ustalającą odpłatność, jednak nie ustaliliśmy jego obecnej sytuacji (po wszczęciu postępowania), tylko bazowaliśmy na poprzednim wywiadzie (z lutego 2023 r.). Syn się odwołał. SKO uchyliło decyzję i przekazało do ponownego rozpatrzenia.

Po kolejnym odwołaniu wystąpiliśmy ponownie do właściwego miejscowo OPS o przeprowadzenie wywiadu z synem, ustalającego sytuację z miesiąca kwietnia 2023 r. (czyli przed wszczęciem postępowania – zgodnie z zaleceniami SKO), a gdy dostaliśmy informację o braku możliwości przeprowadzenia wywiadu (syn pomimo pisemnych wezwań nie nawiązał kontaktu) sami ustaliliśmy jego sytuację dochodową występując do ZUS-u (o wskazanie miejsca pracy) oraz do pracodawcy ww.

Na tej podstawie wydaliśmy decyzję. SKO ją uchyliło i wskazało, by ustalenie i zwolnienie z odpłatności zawrzeć w jednej decyzji. Wobec powyższego, ponownie wystąpiliśmy o 2 wywiady (do odpłatności i zwolnienia), które otrzymaliśmy.

Aktualnie sytuacja rodzinna syna zmieniła się, zamieszkuje z konkubiną i dzieckiem, a ich dochód nie przekracza 300% kryterium.

Co zrobić w tej sytuacji?

Wszczęcie postępowania z maja 2023 r. jest dalej w obiegu prawnym, tak jak postępowanie dot. zwolnienia (terminy są przedłużane).

1. Czy zrobiliśmy błąd i powinniśmy wystąpić o dwa wywiady: jeden do ustalenia odpłatności z m-ca kwietnia 2023 r. (w związku z wszczętym postępowaniem w maju 2023 r.) oraz z kwietnia 2024 r. do zwolnienia z odpłatności?

2. Czy w aktualnej sytuacji, kiedy wiemy, że nie kwalifikuje się do odpłatności powinniśmy umorzyć postępowania dot. ustalenia i zwolnienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX