Czy należy przyznać 500+ osobno każdemu z rodziców na dzieci z nimi zamieszkującymi, jeśli małżeństwo rozpadło się i 2 młodszych dzieci mieszka z matką, a 2 starszych z ojcem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2017 r.

PYTANIE

Małżeństwo mające 4 dzieci rozstało się. Obecnie zamieszkuje w tym samym mieście, ale pod różnymi adresami. Matka mieszka z 2 młodszych dzieci, ojciec z 2 starszych. Małżeństwo nie ma jeszcze wyroku o rozwodzie, ani o podziale opieki nad dziećmi czy alimentach. Matka złożyła w sierpniu 2017 r. wniosek o świadczenie wychowawcze na drugie, trzecie i czwarte dziecko podając pełny skład osobowy rodziny (matka - wnioskodawca, ojciec - mąż oraz 4 dzieci). Zostało przyznane 500+ na drugie i kolejne dziecko (łącznie na troje). Świadczenie 500+ zostało przyznane na okres od 1.10.2017 r. do 30.09.2018 r. i wypłacone za październik 2017 r. Natomiast ojciec (mąż wnioskodawcy) w październiku 2017 r. złożył wniosek o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko (2 starszych dzieci) podając pełny skład osobowy rodziny (matka - wnioskodawca, ojciec - mąż oraz 4 dzieci) oraz złożył oświadczenie o miejscu zamieszkania żony i potwierdził miejsce zamieszkania dzieci. Wywiady środowiskowe potwierdziły, iż 2 starszych dzieci przebywa wraz z ojcem natomiast 2 młodszych z matką.

Czy biorąc pod uwagę powyższe należy mężowi przyznać świadczenie 500+ na 2 starszych po spełnieniu progu dochodowego?

Czy biorąc pod uwagę powyższe należy żonie przyznać świadczenie 500+ na 2 młodszych dzieci po spełnieniu progu dochodowego?

Czy świadczenie wypłacone żonie na dziecko, które nie zamieszkuje z nią, jest świadczeniem nienależnie pobranym?

Czy należy przyznać świadczenia osobno każdemu z rodziców na dzieci z nimi zamieszkującymi czy tylko jednemu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX