Czy należy przeprowadzić aktualizację wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania opiekuna prawnego, czy osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2018 r.

PYTANIE

W dniu 02.07.2018 r. wpłynęło do GOPS podanie rodziców o umieszczenie w domu pomocy społecznej dorosłego syna. W trakcie kompletowania dokumentacji ustalono, że rodzina składa się z trzech osób, tj. małżonkowie i dorosły syn całkowicie ubezwłasnowolniony (opiekunem prawnym jest matka). Ponieważ opiekun prawny nie posiadał zgody sądu na umieszczenie w DPS, GOPS zawiesił postępowanie ws. umieszczenia w domu pomocy społecznej do czasu doręczenia stosownego dokumentu, postanowienie sądowe wpłynęło do GOPS 12.10.2018 r. Organ w dniu 15.10.2018 r. z urzędu podjął zawieszone postępowanie. Jednakże zmieniła się sytuacja rodzinna. Rodzina składa się z dwóch osób, tj. matka - opiekun prawny z synem całkowicie ubezwłasnowolnionym, gdyż w październiku 2018 r. zmarł małżonek. Jednoczenie od miesiąca sierpnia 2018 r. całkowicie ubezwłasnowolniony syn przebywa w domu pomocy społecznej na wniosek rodziny i rodzina ponosi pełną odpłatność za jego pobyt.

Jeżeli w DPS, to czy wywiad powinien przeprowadzić pracownik socjalny DPS, czy OPS właściwy ze względu na miejsce domu pomocy społecznej?

Jeżeli wywiad należy przeprowadzić w miejscu zamieszkania opiekuna prawnego, czyli na terenie naszej gminy, to czy w składzie rodziny należy ująć syna, który fizycznie przebywa w DPS?

Jak należy ustalić dochody rodziny?

Czy dochodem rodziny będzie dochód opiekuna prawnego i osoby ubezwłasnowolnionej, i czy od dochodu opiekuna należy odliczyć opłatę za DPS, jeżeli jest to opłata dobrowolna, gdyż osoba przebywa w placówce na wniosek rodziny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX