Czy należy powtórzyć czynności na gruncie, gdy stwierdzono śmierć jednego z współwłaścicieli działki podlegającej rozgraniczeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smolczewska Maria
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W trakcie czynności rozgraniczenia na gruncie ujawniony został fakt śmierci jednego z współwłaścicieli działki podlegającej rozgraniczeniu. Ani organ gminy ani geodeta w momencie wszczynania postępowania rozgraniczeniowego nie mieli wiedzy o tym, że jedna ze stron - jak się okazało od wielu lat, nie żyje, bo nadal figuruje w EGiB jako współwłaściciel nieruchomości. Co więcej, geodeta wysyłający stronom wskazanym w postanowieniu wezwania do stawienia się na gruncie odzyskał potwierdzenia odbioru od wszystkich stron, w tym też korespondencji adresowanej do zmarłego. Na gruncie stawiła się żona zmarłego (drugi współwłaściciel) oświadczając, że mąż nie żyje. Organ o fakcie śmierci jednego z współwłaścicieli dowiedział się z akt postępowania, które złożył geodeta do urzędu. Strony obecne na gruncie nie doszły do porozumienia odnośnie przebiegu granicy, sprawa będzie kierowana do Sądu. Wezwałam strony postępowania do złożenia wyjaśnień, czy znani są im spadkobiercy oraz czy posiadają informację na temat czy prowadzone jest lub było postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku przed sądem lub spadkobiercy posiadają notarialny akt dziedziczenia. Żona zmarłego przedłożyła postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku przed sądem z 2002 r. Spadkobiercami jest ona i 2 dzieci.

Czy teraz powinnam włączyć strony postępowania do sprawy i zawiadomić ich o zebraniu dokumentów i możliwości zapoznania się z aktami sprawy zgodnie z art. 10 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. czy należy ponownie przeprowadzić czynności na gruncie?

W przypadku powtórzenia czynności na gruncie, kto powinien ponieść koszty ponownego rozgraniczenia?

Strona postępowania, które odbierała listy za zmarłego i nie poinformowała organu o nieżyjącym?

Obie strony po połowie zgodnie z art. 152 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny?

Czy geodeta, ponieważ na gruncie otrzymał informację o nieżyjącym, nie zweryfikował jej, a przeprowadził czynności, złożył operat do starostwa, a następnie do urzędu gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX