Czy należy potraktować zaległość tak, jakby nigdy decyzja ratalna nie została wydana – a zatem wrócić do pierwotnego terminu płatności dla całej opłaty produktowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca posiada zaległość w opłacie produktowej. Do opłaty stosuje się przepisy działu III ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540) - dalej o.p. Na wniosek przedsiębiorcy zaległość została rozłożona na raty (art. 67a § 1 pkt 2 i art. 67b § 1 pkt 2 o.p.). Początkowo przedsiębiorca regulował raty w terminie określonym w decyzji ratalnej. Zdarzyło się, że 5 w kolejności rata nie została zapłacona w terminie. Zgodnie z art. 259 § 1 pkt 2 o.p. w razie niedotrzymania terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie został rozłożony podatek lub zaległość podatkowa, następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji o rozłożeniu na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej - w części dotyczącej raty niezapłaconej w terminie płatności. Wydaje się, iż w przypadku opłaty produktowej art. 259 o.p. nie ma zastosowania, ponieważ znajduje się poza działem III o.p. Zgodnie z art. 49 § 2 o.p., jeżeli w terminie określonym w decyzji podatnik nie dokonał zapłaty odroczonego podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub nie zapłacił którejkolwiek z rat, na jakie został rozłożony podatek lub zaległość podatkowa wraz z odsetkami za zwłokę, terminem płatności podatku lub zaległości podatkowej objętej odroczeniem lub ratą staje się odpowiednio termin określony w art. 47 § 1-3.

Jak należy rozumieć art. 49 § 2 o.p.?

Czy należy potraktować zaległość tak, jakby nigdy decyzja ratalna nie została wydana – a zatem wrócić do pierwotnego terminu płatności dla całej opłaty produktowej?

Czy jednak uchybienie terminowi płatności jednej raty powoduje, iż tylko w stosunku do niej należy przyjąć pierwotny termin płatności opłaty?

Czy w takim przypadku inne raty, których termin płatności jeszcze nie nastąpił, mogą być zapłacone w terminie określonym w decyzji ratalnej?

Czy organ powinien podjąć jakieś kroki w stosunku do decyzji ratalnej w trybie ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX