Nowość Czy należy podejmować ponownie działania w stosunku do dłużnika alimentacyjnego uznanego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnik alimentacyjny w 2020 r. (w związku z niestawieniem się na wywiad alimentacyjny i niepłaceniem przynajmniej 50% kwoty zasądzonych alimentów), został uznany za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Decyzja stała się ostateczna.

Tutejszy organ wystąpił do prokuratury z wnioskiem o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Jednak w ww. sprawie odmówiono wszczęcia dochodzenia, z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. Dłużnik alimentacyjny nie posiada prawa jazdy i w związku z tym, nie wystąpiono do starosty z wnioskiem o jego zatrzymanie. W okresie świadczeniowym 2023/2024 organ otrzymał wniosek o podjęcie działań wobec ww. dłużnika alimentacyjnego.

Został on wezwany na wywiad alimentacyjny. Stawił się w OPS, został z nim przeprowadzony wywiad i zostało odebrane oświadczenie majątkowe. Podczas wywiadu ustalono, że dłużnik alimentacyjny jest osobą bezrobotną, niezarejestrowaną w PUP. Decyzja uznająca dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych pozostaje w mocy.

Czy tutejszy organ powinien zobowiązać ww. do zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy lub dostarczenia dokumentów potwierdzających aktualną sytuację zawodową?

Jeśli tak, to czym "zagrozić" dłużnikowi w razie niespełnienia tego obowiązku, skoro została już wydana decyzja uznająca go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych?

Czy raczej tylko przekazać organowi właściwemu wierzyciela oraz komornikowi sądowemu informacje pochodzące z wywiadu alimentacyjnego i oświadczenia majątkowego, a ponadto nie podejmować już żadnych działań wobec dłużnika alimentacyjnego?

Czy po wydaniu decyzji uznającej dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, organ właściwy dłużnika tylko raz występuje do prokuratury z wnioskiem o ściganie za przestępstwo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX