Czy należy odprowadzać składki na FEP w przypadku zatrudnienia kierowców, którzy nie wykonują transportu publicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 6 lipca 2011 r.

PYTANIE

Pracodawca zatrudnia czterech kierowców na podstawie umowy o pracę w systemie równoważnego czasu pracy z przedłużeniem dobowego wymiaru do 10 godzin. Pracujący kierowcy jeżdżą zamiennie na dwóch kategoriach pojazdów:

1)

samochodach osobowych przewożących poniżej 9 osób łącznie z kierowcą, do dyspozycji dyrekcji, pracowników i gości muzeum,

2)

autobusach służących do bezpłatnego przewozu turystów odwiedzających muzeum. Autobusy te jeżdżą zgodnie z wewnętrznym rozkładem jazdy, częściowo po drogach publicznych z punktu A do punktu B i z powrotem, nie zatrzymując się po drodze na żadnym przystanku.

Czy od zatrudnionych kierowców w związku z tym, że prowadzą autobus, należy odprowadzać składki na FEP, ponieważ według nas wykonywany przez nich transport, nie jest transportem publicznym?

Z wykazu prac o szczególnym charakterze według załącznika nr 2 u.e.p. - lp. 8 "prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym", wynika, że tylko od kierowców zatrudnionych w transporcie publicznym należy składkę tę odprowadzać. Na dzień dzisiejszy pracodawca składkę taką odprowadza, ponieważ służba BHP kierując się tym, że kierowcy wykonują pracę związaną z prowadzeniem autobusu zadecydowała o wpisaniu kierowców do ewidencji pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze. Mając na uwadze powyższe uprzejmie prosimy o ocenę stanu faktycznego prawidłowości odprowadzania podwyższonej składki na ZUS w świetle obowiązujących przepisów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX