Czy należy odmówić zatwierdzenia dokumentacji hydrogeologicznej w przypadku, gdy otwór wykonano niezgodnie z projektem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 12 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych dla ujęcia wód podziemnych. Następnie poinformował o zamiarze rozpoczęcia robót. Roboty zostały przeprowadzone przez wykonawcę X. Obecnie inwestor złożył dokumentację hydrogeologiczną spełniającą wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2016 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Udokumentowany otwór znajduje się w zupełnie innej części działki (w stosunku do lokalizacji w projekcie), a jak opisano w dokumentacji hydrogeologicznej termin przeprowadzenia robót geologicznych był inny niż w zgłoszeniu. Organ nie posiada informacji o zamiarze prowadzenia robót w terminie wskazanym w dokumentacji. Roboty opisane w dokumentacji zostały przeprowadzone przez wykonawcę Y. Z informacji uzyskanej od przedsiębiorcy X wynika, że roboty w lokalizacji określonej w zatwierdzonym projekcie robót geologicznych zostały przeprowadzone w dacie zgłoszenia, jednak nie osiągnięto celu (zbyt mała wydajność otworu) i otwór zlikwidowano. Organowi nie przekazano dokumentacji dotyczącej likwidacji otworu.

Czy w świetle zapisów art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol., należy odmówić zatwierdzenia złożonej dokumentacji hydrogeologicznej?

Czy udokumentowany otwór należy traktować jako wykonany niezgodnie z projektem, czy jako otwór wykonany bez projektu robót geologicznych?

Należy dodać, że przepisy nie zezwalają geologom nadzorującym wykonanie robót na odstępstwa od zatwierdzonego projektu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX