Czy należy odłączyć działkę zabudowaną do nowej księgi wieczystej w celu jej przekształcenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 26 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jednej księdze wieczystej są wpisane 2 działki: 1 działka stanowiąca drogę wewnętrzną o pow. 0,19 ha, która służy jako dojazd do wielu nieruchomości (nie tylko do nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym, a zabudowanej budynkiem mieszkalnym) i druga działka o pow. 0,14 ha zabudowana budynkiem mieszkalnym, w którym znajdują się mieszkania socjalne. Przedmiotowa nieruchomość składająca się z tych dwóch działek oddana jest w użytkowanie wieczyste Miasta na okres 99 lat. Oddanie w użytkowanie wieczyste wynika z decyzji uwłaszczeniowej z 1995 r., która to decyzja nie określa celu użytkowania wieczystego, określa ona jednak stawkę procentową opłaty w wysokości 3%. Taka stawka procentowa jest utrzymana do chwili obecnej. W 2021 r. gmina jako właściciel gruntu dokonała aktualizację (dwoma odrębnymi wypowiedzeniami w stosunku do poszczególnych działek) opłaty rocznej przy zastosowaniu dotychczasowej stawki to jest 3%. Od dokonanej aktualizacji Miasto nie wnosiło żadnych sprzeciwów i nowe opłaty obowiązują od 1.01.2022 r. W styczniu 2022 r. Miasto złożyło wniosek o wydanie zaświadczenia w trybie ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2040) – dalej u.p.p.u.w., że jedna z działek, ta zabudowana budynkiem mieszkalnym, przekształciła się we własność. W tym samym wniosku Miasto zażądało również zmiany stawki procentowej z 3% na 1 % jako adekwatnej do faktycznego sposobu korzystania z tej działki jako zabudowanej na cele mieszkaniowe. Należy zaznaczyć, że zgodnie z ewidencją gruntów działki posiadają użytki zgodnie z ich sposobem użytkowania, to jest działka drogowa "dr", a działka zabudowana "B" budynki mieszkalne.

Jak należy zgodnie z przepisami prawa podejść do tego wniosku?

Zakłada się że działka drogowa nie może podlegać przekształceniu, bo to spowodowałoby utratę dojazdu przez innych właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Czy należy żądać odłączenia działki zabudowanej do nowej KW i wtedy brać pod uwagę możliwość przekształcenia tej 1 działki?

I jakie wtedy opłaty brać pod uwagę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX