Czy należy nakazać odtworzenie rowu, którego likwidacja doprowadziła do zmiany stanu wody na gruncie, jeżeli miało to miejsce przed 2011 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 23 maja 2017 r.

PYTANIE

Wójt gminy przeprowadził postępowanie w sprawie zmiany stanu wody na gruncie spowodowanego pobudowaniem dużego budynku usługowego, podwyższeniem terenu i zasypaniem rowu melioracyjnego. Postępowanie toczyło się w gminie od 2009 r. W ramach tego postępowania wójt powołał biegłego, który w 2014 r. ocenił wpływ zlikwidowanego rowu melioracyjnego na zmianę stosunków wodnych. W wyniku przeprowadzonego postępowania na podstawie art. 29 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. w 2015 r. wójt nakazał wykonanie urządzeń. Sprawa toczyła się również w nadzorze budowlanym. Obecnie strona złożyła wniosek do starostwa o nakazanie odtworzenia rowu.

Czy starosta powinien podjąć postępowanie (na podstawie art. 64a ust. 5 lub art. 64b pr. wod.) w celu nakazania przywrócenia poprzedniej funkcji urządzenia wodnego lub odtworzenia nielegalnie zasypanego rowu?

Czy ma znaczenie, kiedy dokładnie został zasypany/zlikwidowany rów melioracyjny?

Artykuł 64b i art. 64a ust. 5 pr. wod. zostały wprowadzone dopiero w 2011 r.

Czy można je stosować do spraw, których stany faktyczne powstały przed wejściem w życie ww. przepisów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX