Czy należy na podstawie art. 145 par. 1 pkt 5 k.p.a. wznowić postępowania ze wszystkich wniosków o świadczenia wychowawcze i rodzinne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 24 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rodzina począwszy od maja 2018 do maja 2022 pobierała w Ośrodku świadczenia wychowawcze na dzieci oraz w roku 2018 świadczenia rodzinne (becik i rodzicielskie). Z treści wszystkich wniosków wynika, że nikt z rodziny nie przebywa poza granicami kraju.

W marcu 2024 do Ośrodka wpłynęła informacja z Urzędu Wojewódzkiego, że cała rodzina przebywała na terenie Wielkiej Brytanii od 2018 do 30-04-2022, natomiast w kwietniu 2022 matka z dziećmi wróciła do Polski. Dalej Wojewoda informuje, że we wszystkich wnioskach złożonych od roku 2018 do kwietnia 2022, organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Wójt Gminy, natomiast w maju 2022 stwierdził swoją właściwość z uwagi na występowanie w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Wojewoda wniósł o uchylenie decyzji wydanej na poziomie gminy w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego za okres występowania koordynacji.

Jak powinno zostać przeprowadzone postępowanie we wszystkich sprawach po uzyskaniu takich informacji?

Czy należy na podstawie art. 145 par. 1 pkt 5 k.p.a. wznowić postępowania ze wszystkich wniosków o świadczenia wychowawcze i rodzinne, uchylić decyzje ustalające prawo do świadczeń i odmówić z uwagi na nieprzebywanie wnioskodawcy na terenie RP w okresie na jaki przysługiwały?

Czy w takiej sytuacji ma zastosowanie art. 146 k.p.a.?

Co z wnioskami o świadczenie wychowawcze od roku 2019, gdzie rozstrzygnięcie pozytywne jest w formie informacji, a nie decyzji?

Czy może bardziej prawidłowe byłoby tutaj jedynie stwierdzenie nienależnie pobranych świadczeń i zobowiązanie do ich zwrotu?

W jaki sposób prawo do świadczenia wychowawczego za m-c maj 2022 powinno zostać prawidłowo wyeliminowane z obrotu prawnego?

Na podstawie art. 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX