Czy należy księgować wstecz naliczone odpisy amortyzacyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikulska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 8 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od nowego roku (2018) planujemy dokonać aktualizacji (podwyższenia) stawek amortyzacji bilansowej dla pewnej grupy środków trwałych. Uzasadnieniem jest faktyczny okres użyteczności danego środka trwałego, który kiedyś był amortyzowany 8 lat, a obecnie wedle naszych ekspertyz wychodzi, iż powinien wynosić 6 lat.

Czy takiej zmiany należy dokonać z datą obowiązywania od stycznia 2018 r. (czyli nowe odpisy amortyzacyjne będą się generowały od nowego roku w wyższej wartości), czy może dokument zmiany stawek powinien sięgać wstecz i odnosić się do pierwotnej daty przyjęcia środka trwałego (w tym przypadku amortyzacja za styczeń by nam się wygenerowała w bardzo dużej wartości, gdyż przeliczyłyby się wszystkie zeszłe okresy plus sam styczeń po nowej stawce)?

Czyli środek trwały przyjęty np. w 2013 r. amortyzował się zgodnie ze stawką na 8 lat i teraz w styczniu zmianie uległaby stawka na 6 lat.

Czy powinno to zostać zaksięgowane per korekta tak, jakby ta stawka obowiązywała od początku przyjęcia środka trwałego do używania?

Czy jeśli przyjmujemy, że zmieniamy stawki, to zmieniamy od nowego roku i nie sięgamy (nie korygujemy) wstecz zakładając, że przez te kilka lat stawka była poprawna, a jedynie teraz stwierdzamy, że jednak postęp technologiczny jest tak duży, że stawkę należy podwyższyć (skracając okres amortyzacji z 8 na 6 lat)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX