Czy należy kontynuować wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie art. 15h specustawy koronawirusowej do czasu otrzymania ostatecznego orzeczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 29 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient pobierał zasiłek do dnia 2020-04-30 do czasu ważności orzeczenia.

Na podstawie art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 r. poz. 1842) oraz na podstawie art. 104 k.p.a., art. 16, art. 24 ust. 4, art. 32 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych przedłużono wypłatę zasiłku od dnia 2020-05-01 do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W dniu 2020-06-10 Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności zaliczył Pana do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ww. odwołał się od tego orzeczenia.

Telefonicznie poinformował, że otrzymał orzeczenie z Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, które zostało utrzymane w mocy.

Od decyzji z Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności klient odwołał się do Sądu Pracy. Zobowiązał się dostarczyć dokumenty.

Czy należy kontynuować wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie art. 15h specustawy koronawirusowej do otrzymania ostatecznego orzeczenia, które będzie określać status osoby niepełnosprawnej?

Wypłacono zasiłek za lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r.

Czy może organ nie powinien wypłacać świadczenia?

Proszę wskazać ścieżkę postępowania administracyjnego:

Czy wszcząć postępowanie z urzędu - uchylić decyzję i żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku (jeśli tak, to od kiedy)?

Czy decyzję zakończyć z uwagi na brak orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności i żądać zwrotu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX