Czy należy kontynuować wypłatę przyznanego świadczenia pielęgnacyjnego oraz zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie ustawy COVID?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sprawa dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego przyznanego rodzicowi na niepełnosprawne dziecko.

Strona uprawniona była do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko do 30-06-2022 r. Od 01-07-2022 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zostało przedłużone na podstawie ustawy COVID.

W dniu 04-08-2022 r. uzyskała nowe orzeczenie na dziecko w wieku 16 lat w stopniu umiarkowanym, jednak bez pkt 8, przez które utraciłaby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z tym, w dniu 12-08-2022 r. odwołała się do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

W dniu 29-11-2022 wydane nowe orzeczenie o niepełnosprawności, organ odwoławczy nie przychylił się do zmiany orzeczenia w zakresie pkt 8, ponadto zmienił dziecku stopień z umiarkowanego na lekki. W związku z powyższym, w dniu 04-01-2023 złożyła odwołanie do Sądu Rejonowego - wydział pracy - brak wyroku. Ze względu na odwołania, świadczenie pielęgnacyjne, jak i zasiłek pielęgnacyjny wciąż są wypłacane.

Co w tej sytuacji należy zrobić, wypłacać, czekając na wyrok Sądu, czy zawiesić świadczenie?

Czy w sytuacji, gdy Sąd podtrzyma orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu - świadczenie pielęgnacyjne będzie świadczeniem nienależnie pobranym?

Jeśli tak, to od jakiej daty należy uchylić świadczenie pielęgnacyjne i żądać zwrotu w przypadku, gdy orzeczenie o stopniu lekkim wydane zostało 29-11-2022 r.?

Co z zasiłkiem pielęgnacyjnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX