Czy należy dokumentować fakt, że podjęcie pracy lub zatrudnienia nie uniemożliwia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba jest zatrudniona w urzędzie gminy na stanowisku urzędniczym, pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Po macierzyńskim złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze na 1 miesiąc, następnie wystąpiła o zmniejszenie urlopu wychowawczego do 1/2 etatu. Czyli osoba pracować będzie na 1/2 etatu i na 1/2 etatu przebywać będzie na urlopie wychowawczym. Ww. wystąpiła do GOPS o przyznanie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Ponieważ spełnia przesłanki "kryterium dochodowe" po utracie dochodu należałoby przyznać świadczenie rodzinne wraz z dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Jak postąpić w przypadku powrotu do pracy w wymiarze 1/2 etatu, na pewno uzyskać dochód za drugi przepracowany miesiąc i jeśli się zmieści w kryteriach, to przyznać dodatek, czy też odmówić z uwagi na brak możliwości faktycznego sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem?

Kobieta mieszka z mężem, który również pracuje. Na czas jej pracy (4 godziny dziennie - 1/2 etatu) to on w głównej mierze będzie zajmować się dzieckiem lub inna osoba.

W jaki sposób wnioskodawczyni ma udokumentować fakt, że podjęcie pracy lub zatrudnienia nie uniemożliwia jej sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX