Czy należy dokonać odpisu aktualizującego wartość nieruchomości inwestycyjnej, której wartość rynkowa jest znacznie niższa od obecnej wartości księgowej netto?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka w 2013 r. przekwalifikowała nieruchomość (budynek z działką i odrębną działkę) w całości jako nieruchomość inwestycyjną. Nieruchomość inwestycyjna nie jest obecnie używana w działalności. Spółka przymierza się do jej ewentualnego zbycia. Spółka stosuje do nieruchomości inwestycyjnych zasady jak dla środków trwałych, tj. przyjęła do ewidencji w wartości nabycia i dokonuje odpisów amortyzacyjnych z tytułu utraty wartości. Zgodnie z polityką rachunkowości:

1.

Wycena bilansowa. Spółka wycenia nieruchomości inwestycyjne w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe umorzenie i zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

2.

Amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości. Zasady amortyzacji oraz tworzenia odpisów z tytułu utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych są analogiczne do zasad stosowanych w odniesieniu do rzeczowych aktywów trwałych.

W sierpniu 2016 r. spółka otrzymała operat z wyceny rynkowej tej nieruchomości. Wartość z operatu znacznie odbiega (jest znacznie niższa) od obecnej wartości księgowej netto, szczególnie jeśli chodzi o 1 działkę niezabudowaną (grunt).

Czy spółka przy zastosowaniu powyższych zasad rachunkowości musi/powinna dokonać odpisu aktualizującego nieruchomość inwestycyjną?

Jeśli tak, to czy w dniu dokonania wyceny, dniu otrzymania wyceny czy na dzień bilansowy?

Czy może bez obaw nadal księgować utratę wartości poprzez odpisy amortyzacyjne, aż do dnia ewentualnego jej zbycia (które może nastąpić np. za 2 lata) bez konieczności dokonania odpisu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX