Czy należność z tytułu opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej należy traktować jako przedawnioną, czy też wystąpiła przesłanka zawieszenia biegu przedawnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 14 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wobec dłużnika Pana JG wydano tytuł wykonawczy dotyczący decyzji ustalającej comiesięczną opłatę za pobyt dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej w okresie od 01.04.2012 r. do 13.01.2013 r.

W przedmiotowej sprawie, wszczęcie egzekucji administracyjnej nastąpiło w dniu 10.12.2013 r. W tej samej dacie zastosowano środek egzekucyjny. Od 2014 r. były dokonywane wpłaty z egzekucji. Ostatni wpływ 24.03.2022 r. Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, należności z tytułu opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej ulegają przedawnieniu z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Natomiast w myśl art. 70 § 4 bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

Czy należność z tytułu opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej należy traktować jako przedawnioną, skoro ostatni skuteczny środek egzekucyjny, o którym zobowiązany został zawiadomiony nastąpił w dniu 10.12.2013 r.?

Czy też wystąpiła przesłanka zawieszenia biegu przedawnienia z uwagi na fakt, iż środek egzekucyjny jest dalej stosowany?

Od kiedy wówczas należy liczyć na nowo bieg terminu przedawnienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX