Czy należałoby zawiesić postępowanie i na czas zawieszonego postępowania przyznać zasiłek okresowy zgodnie z art. 106 ust. 8 u.p.s.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 6 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona od 2014 r. posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. W maju 2020 r. po złożonym przez stronę wniosku do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia zostaje jej wydane orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na okres jednego roku do maja br. Do 31.05.2021 r. miała przyznany zasiłek stały.

W maju złożyła wniosek o ponowne wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności uwzględniającego zmianę stopnia niepełnosprawności. Otrzymała w dniu 10.06. orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, w uzasadnieniu którego nie stwierdzono zmiany stanu zdrowia w stosunku do stanu zdrowia będącego podstawą wydania orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Strona 22.06. składa wniosek o pomoc finansową. Podczas wywiadu precyzuje wniosek i wnosi o pomoc w formie zasiłku stałego. Nie przedstawiła potwierdzenia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, a jedynie orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia, z treści którego wynika, kiedy złożyła wniosek, potwierdzenie nadania listu poleconego i oświadczenie o złożeniu odwołania.

Czy w tej sytuacji należałoby zawiesić postępowanie i na czas zawieszonego postępowania przyznać zasiłek okresowy zgodnie z art. 106 ust. 8 ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1876) – dalej u.p.s.?

Tylko czy w tej sytuacji można zawiesić postępowanie, skoro Pani orzeczenie posiada, a odmówiono jej wydania kolejnego uwzględniającego zmianę stanu zdrowia?

Czy fakt, że wniosła odwołanie od ww. orzeczenia i potwierdziła na dowód tego potwierdzenie nadania listu i złożyła w tej sprawie oświadczenie stanowi podstawę do zawieszenia postępowania i przyznania zasiłku okresowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX