Czy należało wydać decyzję przedłużającą SZO z art. 15h ustawy COVID-19 do czasu otrzymania nowego orzeczenia, od którego strona się odwołała lub ustania pandemii?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 22 sierpnia 2020 r.

PYTANIE

Pani X pobierała SZO na matkę, która posiadała orzeczenie o niepełnosprawności ważne do 31.05.2020 r. Decyzja przedłużająca w związku z panującą pandemią nie została wydana. W dniu 21.05.2020 roku zwrócono się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z zapytaniem, czy Pani X złożyła wniosek o wydanie orzeczenia dla mamy.

W dniu 03.06.2020 r. Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności odpowiedział, że matkę pani X od dnia 01.06.2020 r. zaliczono do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W dalszej korespondencji z orzecznictwem w celu ustalenia daty uprawomocnienia się wydanego orzeczenia w odpowiedzi otrzymano informację, że strona się odwołała nie zgadzając się z ustalonym stopniem niepełnosprawności.

W dniu 13.07.2020 roku otrzymano odpowiedź, że Pani X złożyła odwołanie od wydanego w dniu 01.06.2020 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i w związku z tym w dniu 24.06.2020 roku odwołanie wraz aktami sprawy zostało przekazane do Wojewódzkiego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Czy należało wydać decyzję przedłużającą z art. 15h ustawy Covid-19 do czasu otrzymania orzeczenia lub ustania pandemii?

Czy należy wyrejestrować wnioskodawczynię z opłacanych składek do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy?

Czy w przypadku wydania decyzji przedłużającej prawo do SZO Pani X będzie musiała zwrócić świadczenia, które pobrała od czerwca do nadal, jeżeli Powiatowy Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności utrzyma w mocy orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX