Czy największa masa odpadów to masa odpadów dopuszczona do magazynowania operatem przeciwpożarowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegrzółka Robert
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na podstawie art. 48a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) - dalej u.o. posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów, jest obowiązany do ustanowienia zabezpieczenia roszczeń w wysokości umożliwiającej pokrycie kosztów wykonania zastępczego decyzji oraz obowiązku wymienionych w ust. 1 tego artykułu. Z art. 48a ust. 3 u.o. wynika, że wysokość zabezpieczenia roszczeń oblicza się jako iloczyn największej masy odpadów, które mogłyby być magazynowane w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub miejscu magazynowania odpadów, z uwzględnieniem wymiarów obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, oraz stawki zabezpieczenia roszczeń. Ponadto art. 25 ust. 1 u.o. wskazuje, że magazynowanie odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska ... a zatem i zgodnie z przepisami ppoż - w tym z operatem przeciwpożarowym.

Czy największa masa odpadów - to masa odpadów dopuszczona do magazynowania - operatem przeciwpożarowym, bo np. nie mogą być magazynowane odpady na drogach ppoż. (tak, aby magazynowanie odpadów było zgodne z obowiązującymi przepisami)?

Czy raczej największa masa odpadów jest to ilość odpadów wynikająca z całkowitego zapełnienia miejsca magazynowania (np. z zapełnionymi odpadami drogami p.poż - ale wtedy już magazynowanie odpadów jest niezgodne z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX