Czy Nadleśniczy w ramach powierzonego nadzoru powinien ustalać wyrąb drzew na działkach umieszczonych w szczegółowym wykazie rozbieżności pomimo braku zadań z zakresu gospodarki leśnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 8 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta zlecił wykonanie uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa należących do osób fizycznych. Zlecono sporządzenie upul dla gruntów leśnych określonych w ewidencji gruntów i budynków jako "Ls"-lasy. W wyniku sporządzenia upul cześć gruntów określonych w ewidencji gruntów jako Ls została umieszczona w szczegółowym wykazie rozbieżności między ewidencją a stanem na gruncie z adnotacją w kolumnie pt. aktualizacja opisu i uwagi np. jako zadrzewienie. W upul dla tych użytków leśnych nie zostały określone zadania w zakresie gospodarki leśnej, w tym nie wskazano masy drewna do pozyskania. Starosta zleca Nadleśnictwu nadzór nad lasami, a w porozumieniu nadzorem objęte są wszystkie grunty leśne określone w ewidencji gruntów jako "Ls" niestanowiące własności Skarbu Pastwa położone na terenie powiatu, w tym także grunty, które zamieszczone są w wykazach rozbieżności w uproszczonych planach urządzenia lasu.

Czy Nadleśniczy w ramach powierzonego nadzoru powinien ustalać wyrąb drzew na działkach umieszczonych w szczegółowym wykazie rozbieżności (zaznaczam, że działki te nadal są zaklasyfikowane jako Ls w ewidencji gruntów) pomimo braku zadań z zakresu gospodarki leśnej?

Jeżeli nie, to w jaki sposób właściciele tych gruntów mogą pozyskać drewno?

Gminy uważają się za niewłaściwe w przedmiotowej sprawie i nie przyjmują zgłoszenia dot. wycinki drzew, ponieważ grunty nadal są sklasyfikowane jako lasy w ewidencji gruntów. Próba zmiany klasyfikacji tych gruntów w ewidencji z gruntów leśnych Ls na zadrzewione Lz wymaga wydania stosownej decyzji i powołania klasyfikatora. Niemniej jednak decyzje te są zaskarżane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych i uchylane przez sądy administracyjne. W wyrokach tych podnosi się, że zmiana użytku Ls na inny wymaga przeprowadzenia wcześniejszej procedury wyłączenia gruntu z produkcji leśnej lub wydania decyzji przez starostę w sprawie zmiany lasu na użytek rolny.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX