Czy na zrzut do kanalizacji wody po procesie usuwania tłuszczy w mobilnej oczyszczalni ścieków wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Skowysz Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Czy na zrzut do kanalizacji wody po procesie usuwania tłuszczy w mobilnej oczyszczalni ścieków wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Na terenie centrum handlowego wytwarzane są ścieki przemysłowe, które po podczyszczeniu w separatorach tłuszczu odprowadzane są wewnętrzną kanalizacją sanitarną centrum handlowego do sieci miejskiej (kanalizacja sanitarna). Centrum Handlowe posiada umowę wodnokanalizacyjną z zakładem wodociągów na odprowadzanie ścieków oraz pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do kanalizacji miejskiej. Ścieki odprowadzane do kanalizacji miejskiej zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Na terenie obiektu funkcjonuje rozdzielcza sieć kanalizacyjna - sanitarna i deszczowa. W trakcie czyszczenia separatorów tłuszczu usługodawca (wyspecjalizowana firma) użytkuje mobilną oczyszczalnię ścieków. W zbiorniku mobilnej oczyszczalni ścieków podawany jest koagulant strącający substancje tłuszczowe. Woda, po procesie oczyszczania, gromadzona jest w zbiorniku mobilnej oczyszczalni ścieków.

Czy możliwe jest odprowadzenie wody po procesie oczyszczania do kanalizacji sanitarnej, której gestorem jest centrum handlowe?

Czy usługodawca czyszczący separatory powinien posiadać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wody z procesu czyszczenia separatorów do kanalizacji centrum handlowego?

Czy konieczne jest wykonywanie analiz laboratoryjnych odprowadzanej wody?

Czy wymagane jest, by centrum handlowe uwzględniło ten zrzut w swoim wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków do kanalizacji miejskiej?

Czyszczenie separatorów wykonywane jest okresowo np. raz w miesiącu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX