Czy na wykonanie wylotu awaryjnego ze zbiornika szczelnego na wody opadowe i roztopowe wymagane jest pozwolenie wodnoprawne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy na wykonanie wylotu awaryjnego (w skarpie rowu trawiastego) ze zbiornika szczelnego na wody opadowe i roztopowe (z terenów uszczelnionych - drogi, parkingi, chodniki oraz z dachów) wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (czy taki wylot kształtuje zasoby wodne i jest urządzeniem wodnym, a jeśli nie, to czy trzeba jego wykonanie potraktować jako przebudowę rowu polegającą na wykonaniu wlotu w skarpie istniejącego rowu, a co za tym idzie i tak uzyskać pozwolenie wodnoprawne)?

Inwestycja związana jest z działalnością gospodarczą (nie jest to domek jednorodzinny), a zbiorniki mają pojemność magazynową znacznie wyższą niż zakładana ilość wód deszczowych, z obliczeń wynika, że przelewy awaryjne nie będą wykorzystywane przy normalnej pracy zbiornika, a jedynie jak sama nazwa wskazuje będą, ale tylko w sytuacji awaryjnej i muszą być wykonane (jako zabezpieczenie przy awarii np systemu pompowego).

Czy również w myśl ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr. wod. należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na usługę wodną lub szczególne korzystanie z wód?

Trudno bowiem jest określić chociażby niezbędne dane, jak dni, kiedy wody opadowe będą odprowadzane wylotami awaryjnymi do odbiornika oraz przepływ max w m3/s czy roczny w m3/rok. Awarii, jak sama nazwa wskazuje, nie da się przewidzieć w czasie, a tak naprawdę zakłada się, że przy właściwej eksploatacji i konserwacji nie wystąpi.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX