Czy na wykonanie rurociągów podmiot powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 20 lipca 2016 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, zgodnie z art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., tj. na przerzut nadmiaru wody ze zlewni jednego rowu melioracyjnego do zlewni drugiego rowu melioracyjnego, na wykonanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych: rurociągu grawitacyjnego o średnicy 595 mm i syfonu pod drogą, wylotu rurociągu do rowu melioracyjnego, wlotu rurociągu w rowie, rurociągu o średnicy 400 mm, wlotu wpustu rurociągu służącego do odprowadzenia wód z powstałej niecki, wykonania zasuw naściennych na 2 rowach melioracyjnych. Planowana inwestycja ma na celu poprawę stosunków wodnych oraz ochronę przeciwpowodziową. Wskazane urządzenia będą funkcjonować podczas powodzi.

Czy starosta powinien wydać pozwolenie wodnoprawne zgodnie ze złożonym wnioskiem?

Czy przerzut wody z rowu w opisanym przypadku należy traktować jako szczególne korzystanie z wód, zgodnie z art. 37 pkt 3 pr. wod.?

Czy organ może udzielić pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie rurociągów?

Czy organ może określić miejsce syfonu, wlotu i wylotu?

Czy na wykonanie zasuw na rowie należy wydać pozwolenie wodnoprawne na ich wykonanie, czy na przebudowę rowu melioracyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX