Czy na wykonanie progu piętrzącego wodę należy uzyskać decyzję środowiskową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Czy wykonanie stałego progu w kanale należy traktować jako przebudowę kanału, czy jako wykonanie urządzenia wodnego – progu w kanale?

Przedmiotowy próg ma zostać wykonany na kanale pełniącym obecnie funkcję kanału ulgi. Obecna konstrukcja kanału (zbliżone rzędne dna rzeki i kanału) powoduje, że zbyt duża ilość wody "ucieka" z rzeki do tego kanału. Zadaniem progu ma być zatrzymanie większej niż dotychczas ilości wody w rzece i przepuszczenie tylko nadmiaru wód powodziowych. Rzeka, kanał i projektowany próg położone są na obszarach objętych formami ochrony przyrody.

Czy w opisanym przypadku, próg ten należy traktować jako budowlę piętrzącą wodę, na wykonanie której istnieje obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Odpowiednia kwalifikacja wskazanych czynności (posadowienie progu w korycie kanału) decyduje o obowiązku, bądź o braku obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jeżeli wykonanie progu należy traktować jako przebudowę kanału, to w myśl § 3 ust. 1 pkt 67 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko- dalej r.p.z.o.ś., w związku z art. 9 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego wnioskodawca zobowiązany będzie do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja środowiskowa będzie również wymagana, jeżeli próg ten jest urządzeniem piętrzącym wodę, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 66 lit. a r.p.z.o.ś.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX