Czy na wniosku zmieniającym pozwolenie powinien znaleźć się podpis pełnomocnika współprowadzącego instalację, jako strony postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Modrzyk Kamil
Odpowiedzi udzielono: 9 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel istniejącej instalacji wystąpił z wnioskiem o zmianę pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z uwagi na zmiany parametrów emisji. Dodatkowo wskazał, że instalacje na terenie zakładu będą eksploatowane przez dwóch prowadzących instalacje. Głównym prowadzącym będzie właściciel całości instalacji, natomiast drugi będzie prowadził działalność o podobnym profilu na podstawie umowy najmu hali. Instalacje podlegają pod obowiązek posiadania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Zgodnie z art. 183b ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. prowadzący oznaczone części instalacji, występują ze wspólnym wnioskiem o udzielenie pozwolenia, wskazując jeden z tych podmiotów jako głównego prowadzącego lub określając szczegółowo zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów za eksploatację instalacji zgodnie z przepisami ochrony środowiska. Do urzędu złożono wniosek o zmianę dotychczasowego pozwolenia, w którym jako wnioskujący występuje jeden z prowadzących instalacje (właściciel całości). Do wniosku dołączono umowę najmu, dane obu prowadzących instalację, opisano zakres ich części instalacji oraz przedstawiono zaświadczenia o niekaralności.

Czy do wniosku powinno zostać jeszcze dołączone upoważnienie bądź pełnomocnictwo drugiego prowadzącego?

Czy na wniosku zmieniającym pozwolenie powinien znaleźć się podpis pełnomocnika (współprowadzącego instalację), jako strony postępowania?

Jaka opłata skarbowa powinna być uiszczona w ramach zmiany pozwolenia sektorowego, mając na uwadze, że właściciel zalicza się do dużych przedsiębiorców, a drugi najemca hali do średnich przedsiębiorców?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX