Czy na wniosek nabywcy SKO może odstąpić od stwierdzenia nieważności decyzji podziałowej wydanej na wniosek zbywcy nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prezydent miasta wydał decyzję podziałową nieruchomości. Decyzja została wydana na wniosek pierwotnych właścicieli nieruchomości. Jednakże została wydana po sprzedaży tej nieruchomości. W ocenie prezydenta miasta błędnie określono stronę w decyzji (powinien być nabywca, a był zbywca/wnioskodawca). Prezydent miasta z urzędu zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności wydanej decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 4 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. (skierowanie decyzji do osoby niebędącej stroną). Utrzymanie w mocy decyzji podziałowej jest w interesie nabywcy, podział dokonywał się de facto na jego wniosek (formalnie jednak na wniosek zbywców), a stwierdzenie nieważności grozi poważnymi negatywnymi konsekwencjami dla prowadzonego procesu inwestycyjnego.

Czy na wniosek nabywcy SKO może odstąpić od stwierdzenia nieważności wydanej decyzji, jeśli takie stwierdzenie nieważności stanowić będzie pokrzywdzenie nabywcy, który powinien być stroną przedmiotowego postępowania administracyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX