Czy na szczególne korzystanie z wód obejmujące wydobywanie z wód powierzchniowych żwiru, piasku oraz innych materiałów w oparciu o pozwolenie wodnoprawne wymagane jest również uzyskanie koncesji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy na szczególne korzystanie z wód obejmujące wydobywanie z wód powierzchniowych żwiru, piasku oraz innych materiałów w oparciu o pozwolenie wodnoprawne wydawane na podstawie prawa wodnego wymagane jest również uzyskanie koncesji?

Przedsiębiorca w ramach działalności gospodarczej planuje wydobycie żwiru i pasku, który się osadził w korycie rzeki w postaci dużego odsypiska. Planowane jest wydobycie żwiru i piasku koparką z odwozem samochodami ciężarowymi, bez stosowania specjalistycznych pogłębiarek z odstawą urobku taśmociągami czy rurociągami na brzeg. Prace te nie będą prowadzone w ramach prac utrzymaniowych przez PGW Wody Polskie. Ale w ramach planowanych prac nie zakłada się pogłębiania rzeki poniżej pierwotnej niwelety dna, a pracami objęte będzie jedynie usunięcie powstałego odsypiska. Niewątpliwie usunięcie odsypiska przyczyni się do poprawy warunków odpływu wód poprzez likwidację przeszkody w korycie rzeki, która w znaczący sposób utrudnia przepływ i powoduje erozję ubezpieczeń brzegowych poprzez rozdzielenie i skierowanie nurtu w kierunku obu brzegów. Prace prowadzone będą przy niskich stanach wód.

Czy na taką działalność wymagane będzie uzyskanie również pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 390 ustawę z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod. na lokalizację nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, jeżeli prace prowadzone będą tylko w korycie rzeki w liniach brzegu?

Czy w takim przypadku potrzebne jest uzyskanie koncesji na wydobywanie kopaliny?

Czy wymagane jest na taką działalność (trwającą nie dłużej niż 1 rok) uzyskanie decyzji środowiskowej lub innych decyzji związanych z ochroną przyrody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX