Czy na potrzeby wyliczenia straty ze zbycia wierzytelności jej pierwotną wartość należy wycenić według kursu NBP z poprzedniego dnia uzyskania pierwotnego przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 8 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka wystawiła fakturę w walucie obcej (euro). Stanowiło to jej przychód podatkowy. Faktura nie obejmowała podatku VAT (czynność zwolniona w myśl ustawy o podatku od towarów i usług). Do ustalenia przychodu zastosowano kurs średni NBP z poprzedniego dnia uzyskania przychodu. Następnie tak uzyskaną wierzytelność sprzedała. Zbycie nastąpiło również w walucie obcej (euro). Przychód wyceniono wedługg kursu NBP z poprzedniego dnia uzyskania przychodu ze zbycia wierzytelności.

Czy na potrzeby wyliczenia straty ze zbycia wierzytelności jej pierwotną wartość ("koszt wierzytelności") należy wycenić według kursu NBP z poprzedniego dnia uzyskania pierwotnego przychodu ("kurs historyczny"), czy w/g kursu z poprzedniego dnia uzyskania przychodu ze zbycia wierzytelności (ten sam co do wyliczenia przychodu ze zbycia wierzytelności)?

Przykładowo: Pierwotny przychód i faktura 1000 euro. (przykładowy kurs 4,10) - czyli przychody 4 100 zł. Zbycie wierzytelności za kwotę 800 euro (przykładowy kurs 4,00) - czyli 3 200 zł.

Czy na potrzeby wyliczenia straty z jej zbycia porównuję kwotę 3200 i 4100 (stosując do wierzytelności pierwotny kurs, stosowany do przychodu), czy może porównuję 3200 i 4000(stosując do wierzytelności obecny kurs, taki sam jak do przeliczenia jej sprzedaży)?

Ta ostatnia wersja wydaje się tym bardziej właściwa, że nie ma regulacji w ustawie na jaki moment mam określić w złotówkach pierwotną wartość wierzytelności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX