Czy na podstawie zgromadzonych dokumentów przyznać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad niepełnosprawną matką?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Córka w związku ze sprawowaną opieką nad niepełnosprawną matką pobierała zasiłek dla opiekuna. Zrezygnowała od września z przedmiotowego świadczenia. Złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Organ na podstawie złożonych dokumentów ustalił, że strona wnioskująca jest jedynym żyjącym dzieckiem osoby niepełnosprawnej. Osoba wymagająca opieki jest wdową, legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność u osoby wymagającej opieki istnieje od urodzenia. Orzeczenie wydane jest na stałe. W stanie faktycznym, córka ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne mieszka w innej gminie niż matka (osoba wymagająca opieki).

Na potrzeby zasiłku dla opiekuna 3 września br. został przeprowadzony wywiad środowiskowy część VIII. W wywiadzie pracownik socjalny ustalił, że strona codziennie przyjeżdża do matki w celu sprawowania nad nią opieki. W wywiadzie wskazano obszerny jej zakres m.in. dawkowanie leków, pomoc w poruszaniu się (podopieczna chodzi o balkoniku, bądź porusza się na wózku inwalidzkim), dbanie o sprawy urzędowe matki, regulowanie opłat, towarzyszenie matce w wizytach lekarskich, załatwianie i realizowanie recept, wykonywanie zakupów, gotowanie, przygotowywanie posiłków, utrzymanie porządku w mieszkaniu podopiecznej, dbanie o higienę osobistą matki. Córka w razie konieczności zostaje na noc u matki.

Córka w związku z zakresem sprawowanej opieki nie może podjąć zatrudnienia, wcześniej była rolnikiem i złożyła stosownie oświadczenie, że przed ubieganiem się o poprzednie świadczenie - zasiłek dla opiekuna zaprzestała pracy w gospodarstwie. Wnioskująca pozostaje bez zatrudnienia, nie posiada orzeczeń o niepełnosprawności, a także prawa do innych świadczeń, które stanowią negatywną przesłankę.

Czy na podstawie zgromadzonych dokumentów przyznać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad niepełnosprawną matką?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX