Czy na podstawie umowy zezwalającej na przejazd pomiędzy inwestorem a gminą można uznać za spełnienie warunku dostępu działki do drogi publicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 23 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę budynku mieszkalno-usługowego. Działka, na której zaprojektowano budynek, przylega bezpośrednio do działki gminnej, która przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako: "E58UH – teren projektowanej zabudowy usługowo-handlowej", oznaczona w ewidencji gruntów jako B- tereny mieszkaniowe. Działka ta w praktyce wykorzystywana jest jako droga dojazdowa do drogi publicznej oraz parking. Działka, na której zaprojektowano budynek, przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako: "MU.01- tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej. W rozwiązaniach komunikacyjnych ustala się: 1) obsługa komunikacyjna poszczególnych terenów następować będzie poprzez istniejące zjazdy z dróg publicznych (ulic) lub dróg wewnętrznych".

Czy na podstawie umowy zezwalającej na przejazd pomiędzy inwestorem a gminą można uznać za spełnienie warunku dostępu działki do drogi publicznej?

Inwestor dołączył pismo od gminy, że działka, przez którą odbywa się przejazd stanowi działkę ogólnodostępną dla wszystkich stanowiącą dostęp do drogi publicznej dla działek objętych inwestycją.

Czy takie pismo można uznać za spełnienie warunku? 

Czy na podstawie takiego zapisu w akcie notarialnym można uznać, że warunek dostępu do drogi publicznej został spełniony ("działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej")?

Faktycznie jest dostęp pośredni przez konkretną działkę należącą do gminy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX