Czy na podstawie postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji, spółka może odpisać w koszty podatkowe całą wierzytelność tego dłużnika jako nieściągalną, jeżeli egzekucję ograniczono jedynie do jednego nakazu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dąbrowski Patryk
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z zaleganiem z zapłatą od jednego kontrahenta spółka utworzyła odpis aktualizujący należności i skierowała sprawę na drogę postępowania sądowego (trzy pozwy). Otrzymała trzy nakazy zapłaty opatrzone klauzulą wykonalności. Do komornika przekazano jeden nakaz celem wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Ze wstępnych analiz spółka przypuszczała że niestety nie ma szans na odzyskanie długu i nie chciała generować jeszcze większych kosztów. Po jakimś czasie komornik przesłał postanowienie, na mocy którego umarza postępowanie egzekucyjne wobec stwierdzenia bezskutecznej dalszej egzekucji.

Czy na podstawie tego postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji spółka może odpisać w koszty podatkowe całą wierzytelność tego dłużnika jako nieściągalną, jeżeli egzekucję ograniczono jedynie do jednego nakazu?

Czy konieczne jest posiadanie takich postanowień do każdego nakazu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX