Czy na podstawie pierwszej decyzji SKO należy nadal wypłacać świadczenie pielęgnacyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 25 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sprawa dotyczy osoby niepełnosprawnej dorosłej, gdzie niepełnosprawność powstała po 60 roku życia. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało osobie świadczenie pielęgnacyjne na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, którego ważność została wydłużona na postawie art. 4 w zw. z art. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do dnia 30.09.2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

Następnie strona doręczyła nowe orzeczenie o niepełnosprawności, w związku z tym, OPS podjął postępowanie administracyjne (orzeczenie o stopniu niepoprawności stało się ostateczne), po czym odmówił świadczenia pielęgnacyjnego.

Strona złożyła odwołanie, które wraz z aktami sprawy przesłano do SKO. SKO uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i umorzyło postępowanie pierwszej instancji w całości.

Czy strona powinna odwołać się od decyzji SKO?

Czy na podstawie pierwszej decyzji SKO należy nadal wypłacać świadczenie pielęgnacyjne do dnia 30.09.2024 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX