Czy na podstawie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez ZUS w celu ustalenia prawa do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można przyznać zasiłek stały?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy osoba, która uzyskała orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez ZUS w celu ustalenia prawa do świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, na podstawie tegoż orzeczenia ma prawo (po spełnieniu warunku dochodowego) do zasiłku stałego z pomocy społecznej?

Wątpliwość wynika z faktu, że ustawa o pomocy społecznej odsyła w określeniu całkowitej niezdolności do pracy do przepisów o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych bądź do przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (vide art. 6 pkt 1 u.p.s.) a nie do ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX