Czy na podstawie danych z formularza należy "wpisać" do gminnej ewidencji wskazane w nich przydomowe oczyszczalnie ścieków - bez zgłoszenia eksploatacji instalacji do UG?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z zapisami ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2010) – dalej u.u.c.p.g. do obowiązków gminy należny prowadzenie ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej (w postaci elektronicznej) i zbiorników bezodpływowych. W celu opracowania ewidencji Gmina opracowała dla mieszkańców specjalny formularz, który został przekazany do każdego gospodarstwa (wskazano w nim miejsce, do jakiego trafiają nieczystości, pojemność zbiornika/osadnika gnilnego, częstotliwość opróżniania ścieków w przypadku szamba, częstotliwość odbioru osadu z oczyszczalni oraz w przypadku podłączenia się do sieci termin podłączenia).

Czy na podstawie danych z formularza należy "wpisać" do gminnej ewidencji wskazane w nich przydomowe oczyszczalnie ścieków - bez zgłoszenia eksploatacji instalacji do UG?

Czy też zgodnie z art. 152 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś. wskazać właścicielowi obowiązek zgłoszenia do eksploatacji i na jego podstawie (w przypadku pozytywnego rozpatrzenia) wpisać do gminnej ewidencji?

Czy też nie wpisywać ich, traktować jak zwykłe szamba i skierować do właścicieli nieruchomości informację o eksploatacji niezgodnie z przepisami i tym samym w przypadku zgłoszenia eksploatacji przez właściciela wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX