Czy na podstawie art. 145 par. 1 pkt 5 k.p.a. należy wznowić postępowanie, następnie uchylić decyzję z COVID, na koniec umorzyć postępowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2023 r.

PYTANIE

ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE – PRZEDŁUŻENIE DECYZJI COVID.

Pani X miała przyznane decyzją SKO świadczenie pielęgnacyjne do dnia 31 marca 2023 r. Zgodnie z ustawą o COVID w dniu 21 kwietnia Pani X miała wydaną decyzję przedłużającą od dnia 1 kwietnia 2023 r. do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W dniu 10 maja 2023 r. Pani X przyniosła nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które zostało wydane w dniu 18 kwietnia. Na dzień wydania decyzji przedłużającej z COVID Pani X nie występowała podczas weryfikacji w EKSMON. Pani X dołączyła również kopertę, na której jest widoczna data nadania 8 maja 2023 r.

Czy na podstawie art. 145 par. 1 pkt 5 k.p.a. należy wznowić postępowanie, następnie uchylić decyzję z COVID, na koniec umorzyć postępowanie?

Skutkiem tego Pani X będzie miała nienależnie pobrane świadczenia, jednak zgodnie z art. 151 par. 1 pkt 2 k.p.a. oraz art. 30 ust. 2 pkt 4 będą to nienależnie pobrane bez odsetek ustawowych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX