Czy na podstawie art. 106 ust. 5 u.p.s. zmienić decyzję, ustalając nową odpłatność za DPS stanowiącą różnicę między średnim utrzymaniem mieszkańca DPS, a ponoszoną odpłatnością przez mieszkańca?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dotyczy odpowiedzi QA1573326.

Z treści odpowiedzi wynika, że należy wydać decyzję ustalającą nową odpłatność dla córki za pobyt ojca w DPS.

Czy OPS powinien wydać nową decyzję?

Jeżeli tak, to co zrobić z poprzednią decyzją ustalającą odpłatność na podstawie przepisów u.p.s. obowiązujących w sierpniu 2018 r.?

Czy OPS powinien zmienić decyzję na podstawie z art. 106 ust. 5 u.p.s. w związku z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy o pomocy społecznej, art. 61 ust. 2e, tzn. zmieniam decyzję nr. ... z dnia ... sierpnia 2018 r. w ten sposób, że od dnia ... ustalam odpłatność za pobyt ojca w DPS w wys. ... miesięcznie (stanowiącej różnicę pomiędzy średnim kosztem utrzymania mieszkańca w DPS a opłatą ponoszoną przez mieszkańca)?

Ponadto z treści odpowiedzi wynika, że należy wydać decyzję zwalniającą córkę z ponoszenia odpłatności od dnia złożenia wniosku. Córka zwróciła się z pisemnym wnioskiem do OPS o zwolnienie jej z ponoszonej odpłatności za pobyt ojca w DPS w trybie art. 64a u.p.s. od stycznia 2020 r., przedstawiając wyrok skazujący ojca, orzeczony w styczniu 2002 roku. Córka liczy na zwolnienie jej z ponoszenia odpłatności od stycznia 2020 r., tj. z datą wsteczną.

Jeżeli OPS wyda decyzję o zwolnieniu córki z ponoszenia odpłatności od złożenia wniosku, to czy za okres nieponoszenia przez córkę odpłatności należy żądać zwrotu zastępczo poniesionych przez gminę kosztów pobytu?

Jak należy poprowadzić to postępowanie właściwie, najpierw wydać decyzję o ustaleniu odpłatności, potem decyzję zwalniającą z ponoszenia odpłatności i na końcu decyzję żądającą zwrotu zastępczo poniesionych kosztów pobytu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX