Czy na etapie powstania budynku i piwnicy właściciel powinien zabezpieczyć instalację przez cofnięciem ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przepis § 124 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. "Instalacja kanalizacyjna grawitacyjna w pomieszczeniach budynku, z których krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonana pod warunkiem zainstalowania zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej przez zastosowanie przepompowni ścieków, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej projektowania przepompowni ścieków w kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków lub urządzenia przeciwzalewowego zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej urządzeń przeciwzalewowych w budynkach". Budynek został wybudowany w 2000 r. wraz z piwnicą. W piwnicy zamontowano urządzenia kanalizacyjne, tj. wpust podłogowy oraz umywalka. Cała instalacja kanalizacyjna została wpięta do zbiornika bezodpływowego, który był opróżniany przez wóz asenizacyjny. Instalacja nie została zabezpieczona przed zwrotnym przepływem ścieków. W 2005 r. gmina wybudowała sieć kanalizacji sanitarnej. Instalacja przedmiotowego budynku została przepięta do sieci kanalizacyjnej.

Czy na etapie powstania budynku i piwnicy właściciel powinien zabezpieczyć instalację przez cofnięciem ścieków, mimo że instalacja odprowadzona była tylko do zbiornika bezodpływowego?

Jeżeli nie, to po czyjej stronie spoczywa obowiązek montażu urządzeń zabezpieczających przed cofnięciem się ścieków w chwili wpięcia do sieci kanalizacji sanitarnej wybudowanej przez gminę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX