Czy na dzień składania wniosku o dodatek mieszkaniowy trzeba mieć tytuł prawny i wydatki potwierdzone przez zarządcę za poprzedni miesiąc?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o interpretację prawną dotyczącą posiadania tytułu prawnego do lokalu, ponoszenia wydatków z nim związanych, a okresem zamieszkiwania.

Pani złożyła wniosek o dodatek mieszkaniowy dnia 27.11.2023 roku. Umowę najmu lokalu mieszkalnego zawarła 23.10.2023 roku z zarządcą lokalu. Oświadczyła, że wcześniej posiadała tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, ale go utraciła, ponieważ nie regulowała należności czynszowych na czas.

Korzystała z mieszkania bez umowy, bez tytułu prawnego (nie posiadała wyroku) opłacając rachunki wystawiane przez zarządcę. Przedstawiła ostatni wymiar opłat aktualny w październiku 2023 roku. Zarządca potwierdził wniosek w październiku 2023 r., wskazując jako tytuł prawny: najem.

Czy na podstawie powyższych danych, mogę przyznać dodatek mieszkaniowy od XII 2023 r. (Pani nie posiadała tytułu prawnego do mieszkania przez cały miesiąc, czyli październik 2023 roku)?

Pełnym miesiącem do ponoszenia wydatków na podstawie nowego tytułu byłby listopad 2023 r., a nie 7 dni października 2023 r. Art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych wskazuje tytuły prawne do zajmowanego lokalu, pkt 5 dotyczy: bez tytułu prawnego, ale oczekujący na dostarczenie przysługującego lokalu zamiennego lub zawarcie umowy najmu socjalnego.

Czy zasadą jest, że na dzień składania wniosku strona ma mieć tytuł prawny (nie ważne, od kiedy (nawet od wczoraj?)) i wydatki potwierdzone przez zarządcę za poprzedni miesiąc?

Czy wtedy jest dobrze?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX