Czy można zwrócić prawo jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu, jeśli jest mu ono niezbędne w celu dojazdu do pracy i do wykonywania zadań związanych z pracą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Dłużnik alimentacyjny wpłacił jednorazowo równowartość 6 miesięcy wpłat po 50% zasądzonych alimentów i zobowiązuje się nadal dokonywać wpłat na poczet zadłużenia alimentacyjnego. Jego pracodawca na piśmie zobowiązał się osobiście dokonywać potrąceń dłużnikowi z wynagrodzenia, ale twierdzi, że jak dłużnik nie odzyska prawa jazdy będzie zmuszony go zwolnić, ponieważ prawo jazdy jest mu niezbędne do wykonywania zadań związanych z pracą. Również dłużnik bez prawa jazdy nie ma możliwości dojazdu do pracy - dwie różne gminy, brak połączenia komunikacyjnego.

Czy można tę sytuację dłużnika uznać za wyjątkową?

Jeśli mu odmówić zwrotu prawa jazdy to straci źródło dochodu i w ogóle nie będzie spłacał zadłużenia, a Skarb Państwa nie odzyska wypłacanych przez FA świadczeń alimentacyjnych.

Czy w tej sytuacji powinno się być bardziej elastycznym niż mówi ustawa i brać pod uwagę indywidualną sytuację danego dłużnika czy iść szablonowo jak mówi ustawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX