Czy można zrzec się ryczałtu/ekwiwalentu za pracę zdalną i co w sytuacji, kiedy pracownik nie złoży wniosku o wypłatę ekwiwalentu/ryczałtu za pracę zdalną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Podgórska-Rakiel Ewa
Odpowiedzi udzielono: 23 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku pracowników wykonujących pracę w zadaniowym systemie czasu pracy, gdzie w wewnętrznej procedurze, praca zdalna udzielana jest na pełne dni ale ze względu na charakter pracy, powierzone obowiązki służbowe, specyfikę pracy (w szczególności chodzi o kadrę zarządzającą, radcę prawnego, bhpowca) pracownik nie ma możliwości na sztywno pracować cały dzień stacjonarnie lub "na pracy zdalnej" może zrezygnować z ryczałtu za pracę zdalną?

Czy rezygnacja z ryczałtu (ekwiwalentu) będzie skuteczna?

Czy niewystąpienie przez pracownika zarówno z grupy opisanej powyżej jak i pozostałych pracowników o wypłatę ekwiwalentu, gdzie procedura wewnętrzna pracy zdalnej przewiduje wnioskowanie przez pracownika o ryczałt, będzie podstawą niewypłacenia ryczałtu?

Czy pracownik może po czasie wnioskować o wypłatę ryczałtu, mimo, że zapisy wewnętrznej procedury wskazują na określony termin złożenia wniosku u wypłatę?

Czy można zrzec się ryczałtu/ekwiwalentu za pracę zdalną i co w sytuacji, kiedy pracownik nie złoży wniosku o wypłatę ekwiwalentu/ryczałtu za pracę zdalną?

Czy pracownika, dla którego miejscem pracy jest teren całego województwa (prawie cała załoga wykonuje pracę w skonkretyzowanym miejscu- tj. siedzibie pracodawcy) będzie dotyczyła praca zdalna?

Jaki zapis wskazać w porozumieniu zmieniającym w zakresie zmiany miejsca wykonywania pracy (wnioskodawcą jest pracownik) w kontekście pracy zdalnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX