Czy można zrezygnować z przybicia pieczątek na dokumentach związanych z zabezpieczeniem wierzytelności i czy podpis imienny Kredytobiorcy zawierający jego imię i nazwisko zezwala na dochodzenie roszczeń z całego majątku Klienta, a nie tylko z majątku firmy, na którą zaciągany jest kredyt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zaciąga kredyt na firmę. Przedmiotem kredytowania jest samochód osobowy. Zabezpieczeniem kredytu są: przewłaszczenie zakupowanego samochodu, weksel wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz pełnomocnictwo do rachunku. Klient przed uruchomieniem kredytu zobowiązany jest do podpisania umowy kredytowej, deklaracji wekslowej, weksla, oświadczenia o poddaniu się egzekucji, oświadczenia z tytułu zabezpieczenia wierzytelności oraz pełnomocnictwa do rachunku firmowego. Druki bankowe tj. deklaracja wekslowa, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz oświadczenie z tytułu zabezpieczenia wierzytelności wymagają złożenia podpisu Kredytobiorcy w postaci: imienia, nazwiska i pieczątki.

Jaką formę podpisu Kredytobiorcy powinien przyjąć Bank, aby ww. dokumenty były ważne?

Czy można zrezygnować z przybicia pieczątek na ww. dokumentach i czy podpis imienny Kredytobiorcy zawierający jego imię i nazwisko zezwala na dochodzenie roszczeń z całego majątku Klienta, a nie tylko z majątku firmy, na którą zaciągany jest kredyt?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX